12. TÝDEN: JAK NA AŤAS? FILTRY PATŘÍ DO KOŠE A NEHODA NA HRADĚ

12. TÝDEN: JAK NA AŤAS? FILTRY PATŘÍ DO KOŠE A NEHODA NA HRADĚ
30.3. 2018: Koncem minulého roku jsem si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal jsem celou svou fotografickou výbavu a rozhodl jsem se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal jsem se také, že o focení budu každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.

Je Frajerka vhodný foťák i do ateliéru? Jak by ne! Ale první nastavení může být pro nezkušeného Fuji uživatele pěkným oříškem, protože aktivace synchronizačního konektoru v sáňkách blesku není příliš intuitivní. Podívejme se, co vše je třeba nastavit:

1. Vypnout vestavěný blesk, jinak nefunguje synchronizační konektor v sáňkách blesku.

2. Nastavit funkci blesku do režimu synchronizační konektor

3. Vypnout náhled expozice, jinak bychom měli v hledáčku černo a nebylo by možné ani zaostřit.

4. Foťák je v ateliéru třeba nastavit samozřejmě do plně manuálního režimu expozice. Clonu kolem f8.0, čas 1/160s. a ISO 200.

Musím říct, že před prvním focením v ateliéru v prosinci jsem se trošku zapotil, protože jsem měl za to, že synchronizační konektor prostě funguje stále, jako tomu je u konkurenčních značek. Než člověk přijde na to, že nejdříve musí deaktivovat interní blesk a poté ještě aktivovat synchronizační konektor, který je nesmyslně ukryt v položce NASTAVENÍ FUNKCE BLESKU, chvíli to trvá. Zde by bylo lepší, kdyby konektor synchronizoval stále a pouze by byla v menu položka např. deaktivovat synchronizační konektor. Vhledem k tomu, že fotím v ateliéru celkem pravidelně, nastavil jsem si tedy některá tlačítka Frajerky tak, abych bylo možné foťák na ateliér nastavit co nejrychleji. Více o nastavení tlačítek píšu zde.

Tento týden jsme v ateliéru fotili firemní portrét a vzhledem k tomu, že měl působit velice měkkým dojmem, použili jsme k nasvícení velkou odraznou parabolu, kterou máme v ateliéru k dispozici:

Světelný setup je tedy velmi jednoduchý:

Výsledné fotky jsou zde:

f8.0, 1/160s., ISO 200.

f8.0, 1/160s., ISO 200. Během týdne jsem měl možnost fotit také oslavu 60. narozenin mého taťky. Fotky z oslavy, která se konala v hotelové restauraci jsou standardní a zcela v pořádku. Jaké nemilé překvapení mě však čekalo, když jsme se později před odjezdem chtěli odpoledne vyfotit na zahradě a já si lidi postavil zády ke světlu a sebe a Frajerku proti sluníčku. Po první zkušební fotce se mi na dipleji objevil hrozný pruh a celá fotka byla nekontrastní a obrázek jako přes mléčné sklo.

f2.0, 1/1250s., ISO 200.
Okamžitě jsem zareagoval a odšrouboval svůj (drahý!!!) ochranný filtr. Rozdíl byl markantní a světelný záblesk zmizel:

f2.0, 1/1250s., ISO 200.

Lehkou úpravou kontrastu, pozadí a trávy jsem získal ještě o poznání kvalitnější snímek, který jsem pak odeslal rodině:

To, že nejsem příznivcem UV filtrů, je o mně známo. Svým studentům na fotokurzech doporučuji je vůbec nekupovat, případně investovat do těch nejdražších. Já jsem si na Frajerku pořídil filtr jen z toho důvodu, že její objektiv se nedá vyměnit a v případě jeho poškození se jedná o nevratný problém. Proto jsem také koupil jeden z nejlepších filtrů B+W XS-PRO MRC nano za 1190 Kč. A výsledek je i přesto otřesný. O víkendu jsme s rodinkou vyrazili na tradiční velikonoční jarmark na ostravský hrad, kde bylo možné fotit kejklíře v akci:

f2.0, 1/500s., ISO 200. Na tomto snímku jsem zvolil kratší čas 1/500, abych zmrazil pohyb žonglovaných předmětů. Ostřil jsem na oči blíže postaveného kejklíře. Rovinu jsem pak schválně naklonil doprava, aby fotka měla větší dynamiku. Uvnitř hradu probíhá stálá expozice čertů a permoníků, ale jsou tam i akvária s rybičkami:

f2.0, 1/125s., ISO 1600. Miluji úplně otevřenou clonu, protože potom objektiv krásně kroužkuje. Tomu jsem také pomohl tím, že jsem u akvária fotil doslova nalepen na sklo.

Hned po focení u akvária se mi stala malá nehoda. Jak jsem měl foťák opřený stále o oko, nevšimnul jsem si schodu a zakopnul a upadl před zraky ostatních lidí na podlahu. Frajerka naštěstí nespadla, ale protože jsem jej držel v tu chvíli v ruce, omylem jsem při pádu zmáčknul spoušť. Když jsem se podíval na poslední snímek, objevilo se toto:

f2.0, 1/28s., ISO 6400.

Foťák byl v tu chvíl nastaven na prioritu clony v kombinaci s funkcí AUTO ISO. Při mém pádu foťák vzledem k relativně dlouhému času udělal z vnitřního osvětlení pouze barevné šmouhy. Výsledek této nehody mě tak nadchnul, že jsem další půlhodinu fotil jen šmouhy osvětlení na delší čas. Při točení a mávání foťákem jsem si uvědomil, že se na mě podivně dívají ti samí lidé, co mě viděli před chvílí upadnout. V jejich očích jsem četl soucit i pobavení. Asi si mysleli, že jsem se musel pořádně praštit do hlavy. Mně to jejich zírání ale nevadilo, protože jsem byl zrovna ponořen do barevných bouří:

f6.4, 2s., ISO 200. Při focení barevných abstrakcí jsem foťák přepnul do priority času a čas manuálně nastavil na 2 sekundy. Režim barev nastavil na Velvia a nasycení barev na hodnotu +4. Pak jsem již Frajerkou mával a kroužil v místech,kde jsem viděl zajímavé barevné osvětlení.

f4.5, 2s., ISO 200.Velvia, barvy +4.

FujiJan
Fotograf a učitel

Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: